Wycieczka na warsztaty świąteczne do Zagrody Bednarza

Za nami bardzo emocjonujący dzień.
Uczniowie oddziału przedszkolnego oraz klas I-IV wraz z wychowawcami były dziś na wycieczce w Bednarach.
Odwiedziliśmy Zagrodę Bednarza, gdzie poczuliśmy  klimat nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia.
Na początku dzieci zostały podzielone na dwie grupy. Jedna grupa we wspaniale udekorowanej sali, przypominającej minione lata, słuchała o tradycjach bożonarodzeniowych popularnych w naszym regionie kiedyś i teraz. Usłyszeliśmy, że zanim w naszych domach zagościła choinka, wieszano gałązki pod sufitem i ozdabiano je. Podłaźniczki, bo tak nazywano te ozdoby były bardzo popularne. Dowiedzieliśmy się również, że kiedyś wigilię rozpoczynało się od zimnej kąpieli, a na stole musiała być nieparzysta liczba potraw (5, 7 lub 9). Obowiązkowym wigilijnym daniem były pączki. Wysłuchaliśmy również ciekawych historii o magicznej mocy opłatka, który trzymany w domu cały rok, zapewniał pokój i dostatek.
Ciekawym momentem tej części spotkania były warsztaty, podczas których dzieci mogły zobaczyć w jaki sposób produkuje się opłatek. Oglądaliśmy ciężkie matryce, które wieki temu podgrzewano nad ogniskiem i wypalano opłatek. Widzieliśmy również bardziej współczesne urządzenie wypiekające opłatki. Mogliśmy ich potem spróbować oraz zabrać do szkoły. Następnie dostaliśmy opłatki w różnych kolorach, które służyły do wykonania popularnej kiedyś ozdoby choinkowej. Światy, które wykonaliśmy przypominają kulę ziemską – świat, stąd ich nazwa.
Druga grupa wykonywała w tym czasie wspaniałe słomiane ozdoby. Pod czujnym okiem Pana prowadzącego zajęcia, dzieliliśmy, wiązaliśmy i łamaliśmy słomę. Wszystko po to, by stworzyć piękne aniołki, które zawisną na naszych choinkach. Własnoręcznie wykonane ozdoby na pewno będą pięknie wyglądały w wigilijny wieczór. Przy wykonywaniu aniołków również poznaliśmy wiele ciekawych świątecznych tradycji. Niektóre mocno rozbawiły dzieci, a inne zdziwiły – m.in. to, że kiedyś dzieci nie dostawały prezentów na Gwiazdkę.
Wszyscy na pewno dużo wynieśliśmy z tego spotkania i wiele rzeczy zapamiętamy. Ozdoby, które wykonaliśmy będą wisieć na naszych choinkach i z pewnością będą nam przypominać o miło spędzonym czasie  w Zagrodzie Bednarza.