LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI

Laboratoria Przyszłości to inicjatywa  edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji

 i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Naszą wspólną misją jest stworzenie szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań.

Celem inicjatywy jest wsparcie wszystkich szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM ( nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka).

W ramach Laboratoriów Przyszłości szkoły otrzymały od państwa wsparcie finansowe na zakup wyposażenia niezbędnego do rozwoju umiejętności praktycznych wśród dzieci i młodzieży.

W ramach projektu LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI nasza szkoła otrzymała 30.000  zł, co pozwoliło m.in.:

  1. Wyposażyć Pracownię Komputerową w stanowisko druku 3d Szkoła nabyła drukarkę 3D  UBOT  wraz z akcesoriami.
  2. Wyposażyć szkołę w sprzęt Audio-Video.

Szkoła zakupiła aparat fotograficzny Rx100 III  wraz z akcesoriami, mikrofon kierunkowy

z akcesoriami: Vmic Mini Saramonic, statyw z akcesoriami: 41050 HAMA, zestaw oświetlenia do realizacji nagrań: statyw, softbox 50×70 na 44 żarówki + żarówki ZOLTA, GembalCrane M2, mikroport z akcesoriami: BLINK 500 Saramonic.

Od momentu kupna sprzętu związanego z inicjatywą Laboratoria Przyszłości nauczyciele intensywnie szkolili się w zakresie działania i obsługi sprzętu, by zajęcia z wielu przedmiotów spajały naukę i nowoczesną technologię. Sprzęt fotograficzny wykorzystywany jest na zajęciach kreatywnych w klasach pierwszej i drugiej. Uczniowie uczą się technik powstawania zdjęć oraz ich podstawowej obróbki. Ostatnia zabawa choinkowa stała się okazją do stworzenia kącika fotografa, gdzie każde z dzieci mogło wcielić się w rolę fotografa oraz modela. Powstała ścianka do zdjęć. Wykorzystano oświetlenie do realizacji nagrań. Młodzi adepci fotografii uczyli się techniki odbijania światła, by uzyskać głębię w fotografii portretowej.

Nauczyciele tworzący zespół do spraw realizacji programu ,,Laboratoria przyszłości”  zostali przeszkoleni w zakresie praktycznego wykorzystywania sprzętu tj.  tworzenia modeli 3D oraz z obsługi drukarek 3D. Razem z uczniami poznawaliśmy  naszą drukarkę 3D, czyli 3D MakerBot Method. Powstały wtedy pierwsze testowe wydruki. Uczniowie podczas lekcji  mogli zobaczyć, jak wygląda proces drukowania, a także obejrzeć gotowe wydruki.

Uczniowie klas 4-8 założyli konta na platformie Tinkercad.com, które umożliwiają tworzenie własnych modeli 3D. Uczniowie obejrzeli krótki film instruktażowy  dotyczący poprawnej obsługi drukarki, a następnie zalogowali się do platformy Tinkercad i spróbowali swoich sił w prostych ćwiczeniach z modelowania 3D.Powstały  pierwsze projekty modeli, a następnie zostały wydrukowane.

Również uczniowie młodszych klas chętnie angażują się w przygodę z programowaniem. Na zajęciach informatycznych dzieci rozmawiały o tym jaką rolę odgrywa druk 3d w dzisiejszym świecie i jak ważny jest np. w medycynie. Uczniowie z zaciekawieniem obserwowali proces drukowania oraz chętnie próbowali swoich sił w projektowaniu z programem Tinkercad. Dzieci samodzielnie uruchomiły udostępnione przez nauczyciela zadanie: wstawiały różne kształty, modyfikowały je i poznawały możliwości programu. To na pewno nie koniec naszej przygody z cyfrowym programowaniem.

Kamera i  aparat posłużą do stworzenia  relacji z Dnia Patrona Szkoły, który odbędzie się  w lutym 2023 r. wraz z obchodami Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego.

Chętnych do obsługi sprzętu nie brakuje, podobnie jak pomysłów na jego dalsze wykorzystywanie. Już teraz zachęcamy do śledzenia mediów szkoły, gdzie będziemy zdawać relacje z kolejnych podejmowanych przez nas działań.