Ballada u Makuszyńskiego czyli Narodowe Czytanie w Naszej Szkole

Wyjątkowe święto zasługuje na wyjątkową oprawę. Niezwykły dzień promujący czytelnictwo zagościł również w Szkole Podstawowej im. K. Makuszyńskiego w Mokrej Prawej. W środę 7.09 br. Uczniowie i Grono Pedagogiczne pod przewodnictwem dyrektor placówki p. Bogumiły Zienkiewicz oraz Wójta Gminy Skierniewice Czesława Pytlewskiego przystąpili do wspólnego odczytania fragmentu ,,Ballad i romansów” Adama Mickiewicza zatytułowanego ,,Świtezianka”.

Słowa  Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej p. Andrzeja Dudy skierowane do uczestników 11. Edycji Narodowego Czytania (…): ,,zachwycają wyjątkową aurą, niezrównanymi opisami natury i prawdą, że świat musi być sprawiedliwy, dobro nagrodzone, a zło ukarane”, stały się właśnie myślą przewodnią uroczystości zorganizowanej w Szkole Podstawowej im. K. Makuszyńskiego w Mokrej Prawej. Uczestnicy Narodowego Czytania mieli okazję przypomnieć sobie niezwykły język jednego z najwybitniejszych poetów, zanurzyć się w bogactwie naszego języka oraz  zatrzymać się na chwilę w słowie, które kształtuje nas wszystkich. Narodowe Czytanie to bez wątpienia akcja, która wzbogaca kulturowo wszystkich uczestników, a  termin na początku roku szkolnego pozwala na kontynuowanie jej w następnych miesiącach, rozwijając o następne pozycje książkowe, nie tylko na lekcjach języka  polskiego.

Nie będziemy ukrywać, że to wydarzenie wzbudziło nie małe emocje wśród nauczycieli którzy musieli wystąpić przed tak dla Nas ważną publicznością. Na szczęście uczniowie wykazali się ogromnym zrozumieniem i nagrodzili występujących brawami.

Narodowe Czytanie odbyło się w naszej szkole po raz pierwszy. Zostanie ono wpisane na stałe w kalendarz imprez szkolnych. Inicjatorką tej akcji była nauczycielka języka polskiego pani Anna Rdes.